kitapMANŞET

Hormon bozucular

hekimus + Çocukların ve yetişkinlerin sağlığını tehdit eden hormon bozucular, Prof.Dr. Atilla Büyükgebiz’in kaleminden  konunun uzmanlarının yanısıra hormon bozukluğu yaşayan hasta ve yakınlarını bilinçlendirecek “Hormon Bozucular” adlı kitap raflarda yerini aldı. Sanayileşmenin getirdiği kolaylıklar ile artık turfanda bir şeyin kalmadığını, her ürünün mevsiminde olsun ya da olmasın yenilebildiğini vurgulayan Prof.Dr. Atilla Büyükgebiz, konu ile ilgili kitabında şu ifadelere yer veriyor:

“Artık her şeyin bir kolayı var.

Artık turfanda diye bir şey kalmadı, onun mevsimini her şeyi yiyebiliyoruz.

Artık tarladan, bağdan bahçeden en yüksek verimi alıyoruz.

Artık çocuklarımızın harika mamaları, oyuncakları, kıyafetleri var.

Artık endüstri öyle bir hale geldi ki, daha biz ihtiyaç duyduğumuzun farkına varmadan, ihtiyaç duyacağımız şey önümüze geliveriyor.

Ama madalyonun öbür yüzü de var! Otizm artıyor, kız çocukları erken cinsel gelişim gösteriyor, bazı çocuklar aile ortalamasının kalıyor, obezite, diyabet artıyor, kanser türlerine daha sık rastlanıyor, erkek sperm sayısında artık bilimsel makalelere konu oluyor.

Çünkü kullandığımız, giydiğimiz, yediğimiz, içtiğimiz şeylerin çoğunda çeşitli kimyasallar var ve bunlar hormonlarımızın salınımlarını bozuyor, bazen hormonlara benzer etki gösteriyor, bazen de kendi hormonlarımızın etkilerini azaltıyor ya da artırıyorlar.

“Hormon bozucular” dışarıdan gıda, solunum veya cilt yolu ile vücudumuza girerek zararlı etkilerini gösteren ve çoğunlukla endüstride kullanılan kimyasallardır.

Evet işimiz kolay değil, ancak gerçeği bilip hayatımızı ona göre düzenlediğimizde sonuç almamız mümkün. Bu kitap, okurun kendi hormonlarını ve dışardan alınan hormon bozucuları tanıması, kendisinin ve çocuklarının hayatını bu maddelerden koruması amacıyla kaleme alınmıştır.

Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunudur. Çocuk Endokrinoloji eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi, Londra Middlesex Hospital ve ABD Stanford Tıp Fakültesi’nde almıştır.

Dokuz Eylül Tıp Fakültesi, Acıbadem Hastanesi, İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Hastanesi ve 0-18 Klinikte “Çocuk Endokrinoloji, Büyüme ve Ergenlik Merkezi”nin kurucusudur.

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi’nin kurucu başhekimliğini yapmış ve Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi’nde idari görevlerde bulunmuştur. Ege Çocuk Endokrin ve Diyabet Derneği’nin de kurucu başkanıdır.

2008 yılında Avrupa Çocuk Endokrinoloji Derneği başkanlığı, 2005-2008 yılları arasında Avrupa Çocuk Endokrin Derneği yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Türkiye Sağlık Enstitüsü Anne Çocuk ve Ergen Sağlığı Bilim Kurulu üyesidir.

Yurt dışında yayınlanan 2 bilimsel derginin editörüdür ve 100’den fazla yurt dışı bilimsel yayını vardır.

Yurt içi ve yurt dışında konusu ile ilgili derneklerde üyelik ve başkanlıkları mevcuttur ve konferanslar vermiştir.

Ergenlik, diyabet ve büyüme konularında 6 adet kitabı mevcuttur.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları

Hormon Bozucular, Ekim 2020

Çocukluk Bitmesin!, Eylül 2013

‘Hormon Bozucular’

Teknik Özellikler

Yazarlar: Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz

Yayınevi: Hayykitap 780

Kategori: Hayat Güzeldir 98

Türü: SAĞLIK / Çocuk Sağlığı / Koruyucu Tıp / Doğru Beslenme / Teknolojinin Riskleri

Birinci baskı: Ekim 2020

Sayfa sayısı: 104

Ebat: 15,5×23 cm

Fiyatı: 24 TL KDV’DEN MUAFTIR

ISBN: 978-625-7909-84-6

Barkod: 9786257909846

UYARI!

Hekimus.com sitesinde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm sağlık ve tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme gayesindedir.
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor'un yerini tutamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Hekimus.com'da yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Hekimus.com, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı