ÇOCUKMANŞET

Çocuklarda başağrısı neden olur?

Baş ağrısı toplumumuzda sıkça görülen bir sorundur. Baş Ağrısı, erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ağrıya yol açan durumlar içerisinde en sık görülenlerden biridir.


hekimus + Küçük yaşlardaki çocukların bile baş ağrısından yakındıkları bilinmektedir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seral Sırtı çocuklarda baş ağrıları hakkında önemli bilgiler verdi.

Çocukların Başı Ağrır Mı ?

Yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da başı ağrıyabilir. Bu noktada bazı aileler çocukların başlarının ağrımayacağını sadece okula gitmemek için ya da derslerini yapmamak için bunu bir bahane olarak söylediklerini düşünürler. Bu noktada önemli detayları atlayabilirler. Bazı hastalıkların tanılarının konulmamasına neden olabilirler.

Çocuklarda Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir ?

Genel olarak baktığımızda çocuklarda 5 tip baş ağrısı vardır.

1-Bunlardan birincisi akut baş ağrılarıdır. Akut baş ağrıları enfeksiyona, travmalara, kafa içi kanamalara veya menenjite bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarıdır.

2- Epizodik baş ağrısı dediğimiz ağrılar ise tekrarlayan aralıklı baş ağrılarıdır. Bunlar genellikle çocukluk çağı migreninde karşımıza çıkar. 3-Kronik progresif baş ağrıları ise beyin tümörlerinde kafa içi yer kaplayan oluşumlarda gördüğümüz ve çok dikkat edilmesi gereken baş ağrıları ipidir.

4-Kronik, ilerlemeyen baş ağrıları psikojen kaynaklıdır.

5-Mix tip baş ağrıları ise mevcut olan kronik baş ağrılarının karakter değiştirmesiyle seyreder.

Baş Ağrısının Altında Yatan Nedenler

Dr. Seral Sırtı, ‘’Baş ağrılarında tedavi altta yatan nedene bağlıdır. Her nedene göre tedavi değişmektedir. Uygun bir şekilde öykü alınmadan, gerekli tetkikleri yapılmadan ağrı kesici verilirse klinik tablo baskılanır ve tanıyı değiştirir. Bu da tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Çocuklarda baş ağrısının nedenlerine bakıldığında yüzde 60’ının akut enfeksiyonlar olduğunu görmekteyiz. Bunun dışında diş çürükleri, kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklığı, gözde kırma kusurları, migren, kafa içi yer kaplayan oluşumlar dediğimiz beyin tümörleri, beyinde sıvı birikmesi hidrosefali, travmalar ve beyin kanamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Migren baş ağrısının özelliği başta çocuklarda gürültü ve ışıkla ilgili hassas olurlar. Migren baş ağrısının özelliği ağrıya ses ve ışık hassasiyetinin eşlik etmesidir” dedi.

UYARI!

Hekimus.com sitesinde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm sağlık ve tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme gayesindedir.
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor'un yerini tutamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Hekimus.com'da yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Hekimus.com, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı