KADINMANŞET

PKOS, diyabetli kadınlarda 7 kat fazla

Polikistik Over Sendromu (PKOS) kıllanma, adet düzensizliği, sivilcelenme gibi görünen kendini gösteriyor. Hastalığın sonuçlarından biri de kısırlık olabiliyor. Ayrıca, Polikistik Olan Hastalığı Rahim Kanseri ve Kalp krizi üzerinde artıyor.

hekimus + Yeditepe Üniversitesi PKOS ve Hirsutizm Kliniği Başkanı, Endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur Polikistik Sendromu’nun üreme çağındaki kadınlarda yaygın açıklandığını söyledi “Polikistik Over Sendromu birçok farklı uzmanlık alanı tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Halk sağlığı sorunudur. Uzun dönemi hatır belirtilerle kendini gösterir. Genel anlamda birkaç problem daha sık görülür. Bunlardan biri kısırlıktır. Hastaların önemli bir bölümü kısırlık sorunuyla başvurur. Diğer bir kısmı ise, kıllanma sorunuyla gelir. Bunun yanı sıra, saç dökülmesi, adet düzensizlikleri, sivilcelerin oluşması problemleri de hastalara başvurabilirler. Diyabet hastalığı, Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda yaklaşık 7-10 kat daha fazla görülmektedir. Uzun sürdüğünde başka problemleri de ortaya çıkabilir. Metabolik sendrom da görülebilir.Hastalığın ciltle ilgili bir tarafı da vardır. Önemli nokta şu ki, bunlar PKOS hastalığının semptomlarıdır. Sadece semptomları değil,

” HASTALARIN YÜZDE 70’İ OBEZ”

Hastalığın tedavisinin multidisipliner bir ders gerektirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, “Polikistik over sendromlu hastalardır. Yüzde 30’u ise obez olmayan hastalardır. Obezite ile birlikte buluları daha da ağırlaşır. Ancak unutulmamalı ki PKOS tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. “Dedi.

“BESLENME, GENETİK VE RİTM BOZUKLUKLARI PKOS’A NEDEN OLABİLİYOR”

PKOS ve Hirsutizm Kliniği’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Prof.Dr. Erkut Attar tedavisi, belirterek, “Adetlerde anormallik oluşur. Ya sık adet görürler ya da hiç görmeyebilir. , baraklardaki bakterilerin iyi fonksiyon göstermemesinin de söylenebilir. etken olabilir “dedi.

“KALP KRİZİ, RAHİM KANSERİ DAHA SIK GÖRÜLÜYOR”

Hastalığın kalp sağlığını da olumsuz etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Erkut Attar sözlerine devam etti: “Bu hastalar menopoza gir sonra kalp damar hastalıkları veya kalp krizine daha fazla rastlanıyor.

UYARI!

Hekimus.com sitesinde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm sağlık ve tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme gayesindedir.
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor'un yerini tutamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Hekimus.com'da yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Hekimus.com, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı