MANŞETPSİKOLOJİ

Kişiliğin kaderin mi?

Psikiyatrların, psikologların gerçek vakalardan yola çıkarak hazırladıkları kitaplar kendi gerçeğini arayan ve insanı tanımak isteyen okurun hep ilgisini çekmiştir. Psikolog Pınar Maro ise Artemis Yayınları’ndan çıkan ikinci kitabı Kişiliğin Kaderin mi? ile gerçek vakalardan bir derleme sunmuyor. Kitabında ele aldığı konunun kendisi gerçeğimize dönüşüyor.

hekimus + Bu kitap size kendinizi, çevrenizdekileri, hayatınızı gösteren bir ayna. Kitabı bitirdiğinizde gözlerinizi kendinizden kaçırmayacağınız, şefkatli, halden anlar bir ayna.

“İlişkilerin şifre kırıcısı”

Psikolog Pınar Maro 5 baskı yapan ve çok satanlar listesine giren “Mutluyken Zaman Hızlı Akar” adlı kitabından sonra, yeni kitabıyla yine insan ruhunun derinliklerine odaklanıyor.

Kendinizle ve çevrenizle ilişkinize yeni bir boyut kazandıracak “Kişiliğin Kaderin mi?” okura bir psikolog kaleminden daha çok; farkındalık ve kabulün, daha az hayal kırıklığı ile yaşamanın şifrelerini sunuyor. “Kişiliğin Kaderin mi?” ana-baba, karı-koca, ebeveyn-evlat, ast-üst, sevgili, arkadaş, yaşamdaki tüm rollerimiz ve tüm ilişkilerimizin şifresini kıracak bir başucu kitabı olma özelliği taşıyor.

Psikiyatri ve psikoloji bilimi on, hatta on bir kişilik yapısı olduğunu kabul ediyor. 11 kişilik yapısının ve bunların tanımlayıcı özelliklerinin yer aldığı kitapta; “Bir kişilik tipini nasıl tanırsınız?”, “Bu tip sizi kendine nasıl çeker?”, “Bu tiple neler yaşarsınız?” ve hatta “Nasıl ayrılırsınız?” sorularının yanıtları adım adım veriliyor. İlişkilerimizdeki sıkıntılara, açmazlara, can acıtıcı sorulara yanıt sunan kitap, tanıdığımız ya da tanıştığımız her insan için, ama en başta kendimizi daha iyi anlamak için tekrar tekrar başvurulacak bir el kitabı.

Maro’nun okurunun, ilk romanı Mutluyken Zaman Hızlı Akar’dan bildiği o kıvrak, yalın, derin ve zengin dil ikinci kitapta da devam ediyor. Yine, tutturulması güç bir ölçüyle: Meselenin açılmadık her ucuna dek cesurca giderek ama nerede duracağını da çok iyi bilerek. Pınar Maro okuru uçlara götürürken kahkahaya boğuyor, ağlanacak haline güldürüyor ama uca varıldığında, yani gülerken ağlamaya başladığınızda birden durup yazar olarak aradan çekilip, sizi iyileşmeniz için içinizdeki değerli özle baş başa bırakıyor.

Kitabının amacını Pınar Maro şöyle anlatıyor;

Bu bir bilimsel makale veya bilimsel kitap hiç değil. Ben bu el kitabını kendinizi, yakınlarınızı, ilişkide olduğunuz kişileri tanıyın, anlayın ve kabul etmeyi deneyin diye yazdım. Kendimizden ve karşımızdakilerden ne bekleyip bekleyemeyeceğinizi bilirsek daha az hayal kırıklığı yaşamamız, kabule doğru yola çıkabilmemiz ve daha mutlu olmamız mümkün.

Kişiliğin Kaderin mi?

Kendinizle ve çevrenizle ilişkinize yeni bir boyut kazandıracak.

Psikiyatri ve psikoloji bilimi on, hatta on bir kişilik yapısı olduğunu kabul ediyor. Herkesin nasıl ki bir burcu varsa, bir de kişilik yapısı var. İstisnasız hepimiz bu kişilik yapılarının içine doğuyoruz ama çoğumuzun bundan haberi bile yok. Şöyle düşünün: Birileri bize doğarken bir isim koymuş ama ismimizi bizim yerimize bilimin kulağına fısıldamış. Psikolog Pınar Maro bu kitabında, bize bizden gizlenmiş o ismimizi söylüyor adeta. Kendimizi, insanı, başımıza gelenleri ve gelecekleri anlamamızla, hayatımızın efendisi olmakla, kabul edip barışmakla ve devam etmekle doğrudan ilişkili bu konuyu tanrılar dağından indirip bize ait olabileceği bir alana çekiyor. Okurunun, ilk romanı Mutluyken Zaman Hızlı Akar’dan bildiği o kıvrak, yalın, derin ve zengin diliyle. Yine, tutturulması güç bir ölçüyle: Meselenin açılmadık her ucuna dek cesurca giderek ama nerede duracağını da çok iyi bilerek. Pınar Maro okuru uçlara götürürken kahkahaya boğar, ağlanacak haline güldürür ama uca varıldığında, yani gülerken ağlamaya başladığınızda birden durup yazar olarak aradan çekilir ve sizi iyileşmeniz için içinizdeki değerli özle baş başa bırakır.

Psikolog Pınar Maro

15 Eylül 1963’te Adana’da doğdu. Adana Koleji’nde başladığı ilkokul eğitimini İstanbul Bebek’te Tevfik Fikret İlkokulu’nda tamamladı. Saint Benoit Lisesi’nin ardından Boğaziçi

Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nden lisansüstü derecesini aldı.

İş hayatına İntermed Tıp Merkezi’nde başladı. Daha sonra kendi işini kurdu. 2019’da Artemis Yayınları tarafından yayımlanan “Mutluyken Zaman Hızlı Akar” adlı ilk kitabı 5. baskısını yaptı.

Bir erkek, bir de kız çocuk sahibi olan Maro, halihazırda yazmaya ve zaman zaman danışan görmeye devam ediyor.

Bodrum ve İstanbul’da yaşıyor. Kişiliğin Kaderin mi? yazarın ikinci kitabı.

UYARI!

Hekimus.com sitesinde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm sağlık ve tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme gayesindedir.
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor'un yerini tutamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Hekimus.com'da yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Hekimus.com, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı