KADIN

Her kadının regl dönemi hakkında bilmesi gereken 5 şey

Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp, regl dönemine yönelik listeleriyle de kadınlara destek oluyor. Pepapp kadınların bu dönem hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.

hekimus + Regl dönemi, sağlıklı bir kadının her ay yaşadığı bir süreç. Buna rağmen kadınların bu konu hakkında bilmedikleri ya da yanlış bildikleri şeyler olabiliyor. Bazı net olmayan bilgiler bu belirsizliği ve kafa karışıklığını artırıyor. Bu durum da stresli olmalarına ve zaten stresli olan bu dönemi daha huzursuz geçirmelerine neden olabiliyor. Doğru bilgiler ışığında daha kontrollü ve daha bilinçli, dolayısıyla da daha sağlıklı olabilirler. Pepapp bu noktada, regl döneminde bilinmesi gerekenlerle ilgili listelere ve önerilere bir güncelleme getirdi. Peki, her kadının regl dönemiyle ilgili bilmesi gerekenler neler?

Pepapp; regl döneminin gerçeklerini araştırdı ve her kadının regl dönemi hakkında bilmesi gereken 5 önemli bilgiyi kadınlarla paylaştı:

1- Regl döngülerimiz bize özel

Genelde 28 gün olarak kabul edilse de, her kadının regl döngüsü 28 gün sürecek diye bir şey yok. Bu durum kadından kadına hatta aydan aya değişebilir. Uzmanlar 21-35 günde bir regl olmayı da sağlıklı ve normal kabul ediyor. Yani regl döngülerimiz farklı ve bize özel.

2- Regl döneminin süresi değişkendir

Regl döneminin ne kadar süreceği de kişiden kişiye değişebilir. Bazen 2 gün, bazen de 1 hafta sürebilir. Bu da hormonlarımıza ve diğer etkenlere bağlı. Fakat reglimiz 1 haftadan fazla sürüyorsa doktora görünmemizde fayda var.

3- Korunmayı ihmal etmeyin

Regl iken hamile kalmak düşük bir ihtimal ancak pekala mümkün. Çünkü şunu biliyoruz ki regl dönemi bir korunma yöntemi değil. Ve spermler çok iyi ortamlarda 72 saate kadar canlı kalabiliyorlar.

4- Ah şu karın ağrıları!

Regl döneminde şiddetli karın ağrıları yaşamamızın nedeni ise şöyle: Rahimdeki kanama ile birlikte kasılmalar başlıyor. Rahme giden kan ve oksijen azalıyor. Bu da kramplara sebep oluyor. Bazen bu kasılmalar sırasında prostaglandin adı verilen kimyasallar ortaya çıkıyor ve ağrı şiddetleniyor.

5- Neden tatlı krizi yaşıyoruz?

Peki, regl döneminde neden canımız tatlı çeker? Çünkü östrojen azalmasına bağlı olarak kan şekeri düşebiliyor, bu da tatlı ihtiyacını doğurabiliyor. Bazen de bu durum magnezyum eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Ve bazen de tatlı yiyerek endorfin salgılıyor ve mutlu oluyoruz.


Pepapp Hakkında:

Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı olma özelliğini taşıyan Pepapp’ı 3 Milyon kadın indirdi. Kadınların günlük hayat motivasyonlarına pozitif katkıda bulunmayı hedefleyen ve onların en yakın arkadaşı olan Pepapp ile kadınlar regl dönemlerini çok kolay şekilde takip ederken, tavsiyeler, ilaç hatırlatma özelliği, eğlenceli bildirimler, kadınlara özel ve özgün Pepzine içerikleriyle de kadınları her konuda bilgilendiriyor. Yakın gelecekte “hamilelik” ve yine Türkiye’de bir ilk olarak “partner” modlarını da kullanıcılarına açacak olan Pepapp daha da güçlenerek yolculuğuna devam ediyor!

UYARI!

Hekimus.com sitesinde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm sağlık ve tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme gayesindedir.
Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor'un yerini tutamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.
Hekimus.com'da yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Hekimus.com, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı